Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışı Express ile kargo gönderimi ve tüm kargo süreçlerine dair merak ettiğiniz soruların yanıtlarını sıkça sorulan sorular arasında bulabilirsiniz. Eğer aradığınız cevabı bulamadıysanız bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışı taşımacılık fiyatlandırmaları yabancı döviz cinsinden günlük kur baz alınarak hesaplanmaktadır. Hesaplama işleminde kargonuzun brüt ağırlığı (kg) ya da hacim ağırlığı (m3) dikkate alınmaktadır. Yapılan hesaplamada hangi tür ağırlık fazla ise, o değer dikkate alınacaktır.

Kargonun brüt ağırlığını ambalajı ile birlikte tartarak öğrenebilirsiniz.

Hacim ağırlığının hesaplanmasında ise aşağıda yer alan formül kullanılmaktadır.

(Uzunluk * Genişlik * Yükseklik) / 5000 = Ağırlık

Örnek: Paketinizin uzunluğu 30cm, genişliği 20cm, yüksekliği de 10cm olsun. Ölçüleri cm (santimetre) olarak hesaplayın.
30 * 20 * 10 / 5000 =
6000 / 5000 = 1.2 kg dir. Bu durumda paketiniz 1kg - 1.5kg aralığı için hesaplanacaktır.

*Fiyatlarımıza Yakıt ve Posta Hizmet vergileri dahil olup yurtdışı gönderiler  3065 sayılı KDV Kanununun 14. Maddesi gereğince KDV’den muaftır.

Malzemenin varışında hasarsız olarak teslim edilebilmesi için yapacağınız paketleme oldukça önemlidir. Bu nedenle gönderiyi tarafımıza teslim etmeden önce en iyi şekilde paketleme işlemi yapmanızı rica ederiz.

Gönderi ile beraber tarafımızca doldurulup size gönderdiğimiz konşimentonun çıktısının ve proforma faturanın kuryeye teslim edilmesi gerekmektedir.

Proforma Fatura; koli içerisinde bulunan tüm ürünlerin ve fiyatlarının yazılı olduğu gönderen ve alıcı bilgilerini bulunduran beyandır. Bu belge gönderim yaptığınız ülkenin gümrük görevlileri tarafından incelenecek ve gümrük vergisinin hesaplanmasında kullanılacaktır. Proforma Fatura eksik beyan edilirse alıcı ülke gümrüğünde sorun yaşanabilmektedir.

Konşimento (Airwaybill) ; Uluslararası Hızlı (Uçak) Kargo Taşımacılığı yapan firmalarca düzenlenen ve paketlerin taşınmak üzere teslim alındığını gösteren belgedir. Üzerinde Gönderici ve Alıcıya ait iletişim bilgilerinin bulunur ve gönderinin sizin adınıza yapıldığını kanıtlar. Konşimento numaranız ile kargonuzun hangi aşamalardan geçtiğini anlık olarak takip edebilirsiniz. Konşimentoyu verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sizin adınıza biz hazırlıyor ve bir kopyasını mail adresinize gönderiyoruz.

  • Canlı hayvan
  • Antikalar (hassas ve/veya kırılabilir)
  • Değerli madenler
  • Nakit para
  • Ateşli silahlar ve parçaları
  • Tehlikeli veya yanıcı maddeler (IATA Yönetmeliği tarafından belirlenmiş)
  • Uyuşturucu maddeler
  • Reçetesiz veya doktor raporu olmayan ilaç
  • Batarya veya pil barındıran malzemeler

Öğlen 12.00 ye kadar rezervasyon girilmesi halinde aynı gün içinde toplama işlemi kuryelerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. 12.00 den sonra yapılan taleplerin toplaması ertesi gün yapılmaktadır.

Diğer bir yöntem olarak da anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları (Aras, Yurtiçi, MNG) vasıtası ile karşı ödemeli olarak kargonuzu direk şubeden tarafımıza gönderebilirsiniz.

Öğlen 12.00 ye kadar rezervasyon girilmesi halinde aynı gün içinde toplama işlemi kuryelerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. 12.00 den sonra yapılan taleplerin toplaması ertesi gün yapılmaktadır.

Diğer bir yöntem olarak da anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları (Aras, Yurtiçi, MNG) vasıtası ile karşı ödemeli olarak kargonuzu direk şubeden tarafımıza gönderebilirsiniz.

Türkiye deki gümrük işlemleriniz için bünyemizde bulunan gümrük firmamız vasıtasıyla bu hizmeti tarafınıza sağlayabilmekteyiz. Yurtdışı gümrük işlemleri için gümrük operasyonuna müdahil olamıyoruz, direk alıcınız ya da yükleyiciniz tarafından işlem yapılması gerekmektedir.

Teslimat esnasında paket ezilmiş, hasar görmüş şekilde geldi ise alıcı mutlaka teslimatı yapan kurye elemanına tutanak tutturmalıdır. Tutanak tutulmamış gönderiler için hasar başvurusu yapılamamaktadır.

Gönderileriniz 100 USD bedele kadar otomatik olarak sigortalıdır. Paketleme sebebi ile oluşan hasarlar dışında 100 USD ye kadar olan tutar tarafınıza ödenecektir.

Tam koruma için ekstra sigorta seçeneklerimiz bulunmakta olup, bu şekilde bir talebiniz olması halinde bilgi vermenizi rica ederiz.

Mikro ihracat / ETGB kapsamında gönderi yapabilirsiniz. Ağırlığı 300 kg ve mal bedeli 15000 euro’ya kadar olan gönderileriniz için maliye onaylı Türkçe faturanızla işlem yapabiliriz.

Gönderilerinizde kilo farkı çıkması durumunda tarafımızca tartım sonucu fotoğraflanıp size iletilecektir. Arada oluşabilecek fiyat farkı ödemesini takiben gönderinizin çıkışı gerçekleştirilecektir.